Pro zájemce a budoucí majitele

09.06.2020

Plánování vrhu a odchov štěňátek má svůj čas

Pokud patříte mezi zájemce o štěňátka věnujte svou pozornost tomuto textu, aby jste pochopili, že čekání na vytoužené štěňátko se vyplatí a není v moci chovatele vše nějak uspíšit a že opravdu vše chce čas a trpělivost.

Rozhodnout se pro koupi kamaráda, parťáka a nového člena rodiny není jednoduché a plno budoucích majitelů léta zvažuje klady a protiklady, než se 100% rozhodne a udělá si představu co chce co ne a jaké plemeno upřednostňuje. Následně budoucí majitele čeká aktivní vyhledávání vysněného člena. Obvolává ChS, píše e-maily do ChS a setkává se najednou s překážkou, kterou mnozí budoucí majitele nechápou a to je, že ne každý oslovený chovatel má aktuálně vrh k okamžitému odběru. Je plno chovatelů co třeba jen vrh plánují do budoucna, nebo mají plánovaný vrh a čekají až fenečka začne hárat. Někteří chovatele mají již udělaný nějaký pořadník (pozn. naše ChS nemá pořadníky, budoucí majitele štěňátek si vybíráme sami na základě návštěvy naší ChS a bližšímu poznání (při návštěvě štěňátek ve věku ne dříve jak ve 3 týdnech)). 

Jsou zájemci kteří nechtějí čekat a nechápou, že chovatel nic neuspíší a že ChS není petcentrum. Tito zájemci pak často volí ne moc šťastnou volbu a osloví tzv. množitele, kteří sice mají napodobeninu jejich vysněného pejska ihned k odběru, ale pořád je to voříšek kterých jsou plné útulky. U množitele nikdy nevíte kdo jsou skutečnými rodiči, jak bylo o štěňátka pečováno a jestli jsou skutečně zdravá a množitelé často umí mít plno nesmyslných důvodu proč měli štěňátka. Naše ChS nepodporuje psi/feny bez PP a odsuzuje lidi co množí psi/feny bez PP.

A teď abych Vám vysvětlila jak vše chodí od začátku, aby jste pochopili vše:

Když to vezmeme od začátku rozhodnout se mít štěňátka není o tom tak mám fenečku s PP a budu mít štěňátka. Když už mám standardní fenečku s PP (už má věk, víme že jsme jí správně vychovali opečovávali a že má úžasnou povahu, je to typický jedinec záchovávající standard plemene) a rozhodli jsme se věnovat se chovu musíme nejprve zažádat ČMKU a FCI o ,,MEZINÁRODNĚ CHRÁNĚNOU CHOVATELSKOU STANICI" se jménem které většinou pro nás něco známená. My si vybrali název APUESTO DIABLO ( v překladu krásný/temperamentní ďábel v jazyce španělském neb od útlého věku španělština je mi nejbližší). Schválení trvá až tři měsíce. Dále nás čeká tzv. UCHOVNĚNÍ, aby fenečka byla chovná a mohli jsme odchovat štěňátka s PP (toto samé musí absolvovat pes a být chovný). Uchovnění je u každého plemene s jinými podmínkami, ale vždy musí projít tzv. BONITACÍ s určitými podmínkami. My například k uchovnění potřebovali u AUO RTG DKK (dysplazie kyčelního kloubu - HD), DLK (dysplazie loketního kloubu - ED) nejdříve od 15.měsíce věku, DNA profil + ověření původu, DNA testy HSF4, PRA prcd, CEA a vyšetření na oční vady u očního specialisty tzv. DOV s výsledkem prostý (musíme dokládat každý rok). Dále jsme museli absolvovat jednu klubou výstavy a jednu výstavu vyššího typu s výstavním hodnocením ne horším jak VD (velmi dobrý). Až po absolvování tohoto jsme byli přijati na bonitaci před bonitační komisi. Při bonitaci je pejskovi či fence měřena výška, kontrolován chrup (pejskovi nesmí chybět více jak dva zuby), dále pak kvalita srsti, zbarvení, ocas, oko, uši, krk, skus, hlava, hrudník, pánevní končetiny, hřbetní linie, pigment, pohyb, typ a kondice. Pokud vše splňuje a vše je jak má být stává se jedinec chovná/chovný.

 Pro majitele chovné fenečky nastává po věku 18.měsíců a vice rozhodnutí mít štěňátka. Po tomto rozhodnutí a pokud již má doma certifikát mezinárodně chráněné ChS, čeká chovatele hledání ideálního partnera a budoucího tatínka pro svůj vrh. Ne vždy je to jednoduchá cesta. Chovatel musí vědět co od takového psa očekává, čím budou štěňátka přínosem pro chov daného plemene. Dále čeká chovatele hledání a hledání v rodokmenech, aby jedinci nebyli spolu geneticky příbuzní po několik linii. Pokud takového psa najde a je to přesně jedinec, kterého chce využít ve svém chovu musí oslovit majitele chovného psa a zeptat se ho jestli by mohl tohoto psa využít ve svém chovu (pozn. ne každý majitel chovného psa souhlasí (i majitel chovného psa si vybírá chovnou fenku)). Chovatel se musí informovat i o tom jestli pejsek už kryl, jestli náhodou v jeden čas nebude krýt dvě fenky najednou). Po dohudnutí a ujasnění se veškerých podmínek krytí chovatel zažádá o krycí list PCh (poradce chovu) příslušného klubu pod který spadá ( my spadáme u obou plemen pod klub KCHMPP - klub chovatelů málopočetných plemen). 

Až PCh schválí dané spojení nastává čas čekání. Čekaní na to až fenečka začne hárat. Hárání je věc přírody a tuto skutečnost chovatel věřte mi nijak neurychlí. 

Když fenečka začne hárat chovatel cca za 7 dní jede s fenečkou na odběr krve, aby zjistil jestli již má plodné dny tzv. určení hladiny progesteronu. Často se stává že na odběr jede moc brzy a toto vyšetření musí ještě minimálně jednou absolvovat než vyrazí na samostatné krytí. (Nestává se to často, ale občas se stane, že fenečka sice hárá ale neovuluje a tím toto hárání pro chovatele končí a musí čekat na další hárání (fenečka hárá dříve než obvykle)) Pokud progesteron se dostane na hodnotu odeální ke krytí, čeká chovatele a fenečku cesta (někdy i xxxkm) za chovným psem. Po prvním krytí fenečka z pravidla je tzv. překrývaná po 48hodinách po prvním krytí. V tuto chvíli už chovatel nic nemůže ovlivnit, jen možná dopřává fenečce to nejlepší co může a zase čeká.

Po nakrytí i překrytí fenečky ještě není stale jisté, že fenečka je březí. To se chovatel dozvídá nejdříve ve 22dnu po krytí při UZ (ultrazvukovém) vyšetření. (pozn. může se stát 1. s fenečkou se jede na UZ moc brzy a UZ vyšetření vyjde falešně negativní (v tomto případě většinou chovatel jde ještě na jeden UZ o týden později) 2. i když fenečce vyjde UZ a březost se potvrdí stále je chovatel v nejistotě neb fenečka do 35. dne od krytí je schopná štěňátka vstřebat) Toto musí brát v potaz jak chovatel tak i budoucí zájemce. Opět toto je jen na přírodě.

Po potvrzení březosti a jistotě že fenečka zůstala březí (po 35dnu od kryti) nastává čekaní na samostatný porod. Před porodem cca 14 dní vybuduje chovatel tzv. porodní bedýnku (bezpečné zázemí pro fenečku a její miminka) a postupně fenečku na tuto bedýnku zvyká. Porod feny probíhá mezi 58-64dnem od krytí. Při porodu vždy asistuje chovatel, aby měl jistotu, že je fenečka v pořádku a s ní i miminka. (Pokud se chovateli běhěm porodu něco nezdá volá veterinárního lékaře). Při porodu chovatel kontroluje narozená štěňátka pomáhá fenečce s osušením štěňátek, kontroluje jejich váhu, pohlaví a jestli se štěňátky odešla i placenta (může se stát že nějaká placenta neodejde a mohlo by to fenečce způsobit vážné zdravotné komplikace) atd. v neposlední řadě si vše důkladně zapisuje. Když už má chovatel pocit, že již je po porodu jede s fenečkou na kontrolní UZ popřípadě RTG, aby se zjistilo jestli ještě někde není nějaké štěňátko. Pokud je vše v pořádku nastává, krásné období pištících malých slepých a hluchých uzlíčků. Také chovatel PCh nahlašuje narození vrhu a žádá o zápisová čísla.

CCA po 14 dnech od porodu chovatel štěňátka poprvé odčervuje (odčervuje každých 14dní až do jejich odchodu - nejméně 4x) Štěňátkům se v tomto období začínají otevírat i očička a zvukovody.

Po cca 3 týdnech přichází na řadu přikrmování štěňátek od chovatele kašičkou pro štěňátka. Také začíná období ranné socializace a první návštěvy u štěňátek se zájemci a budoucími majiteli.

V dalších týdnech je se štěňátky větší a větší sranda, stále přicházejí nové a nové podněty, návštěvy a probíhá socializace a seznamování s okolním světem. Se srandou přichází i větší a větší starost a nejen se samou loužičkou a bobánkem, či jak přijmou přechod z mateřského mléka, kašičky na pevnou stravu. Ale hlavně starost a obavy aby se těm dětičkám neb každý kdo miluje svoje pejsky miluje i jejich děti a je to vlastně pro ně srdeční záležitostí proto jsou obavy o to větší najít jim správný domov. Především domov plné lásky, péče a každý chce přeci pro děti jen to nejlepší. Proto možná při prvním kontaktu máte pocit, že jste se setkali s někým koho moc nechápete, nechápete proč se vás vyptává kde bydlíte, kolik vás žije v domácnosti, jaké máte plány do budoucna, jestli máte či nemáte zkušenosti atd. Také jistě máte divný pocit, že vás chovatel pozoruje snad při každém kroku. Nebojte nebojí se že ho okradete nebo že by se koukal na vaší postavu nebo dokonce hodnotil jestli jste nebo nejste značkově oblečení neb chovateli je toto úplně jedno i kdyby jste přijeli v teplákách a starém oblečení (občas je to i lepší štěnátka a jejich jehličky jsou nevysptatelné), ale chovatel pozoruje vaše chování k dospělým jedincům v ChS, vztah ke štěňátku a také jestli se štítíte chlupů a špíny neb věřte pokud budete mít pejska toto vše vám musí být jedno neb se tomuto nevyhnete.

Ve věku 6týdnů čeká štěňátka čipování, očkování (AUO i vyšetření očních vad DOV). Chovatel po čipování odesílá PCh záznam o čipování a žádost o vystavení PP. Stále probíhá socializace a návštěvy štěňátek aby si zvykla na všechny věkové kategorie dvojnožců. Jsou seznamováni i s dospělými členy smečky. Jsou seznamovaná i jízdou autem. A mají kolem sebe hernu plnou nástrah v podobě šustivých, pískacích hraček, pet lahví, zrcadla aby viděla jak jsou krásná tak i nástrah běžného života (i chovatel má rodinu takže nástrahy běžného života je vaření (občas někomu něco spadne) úklid vysavač, na zahradě je potřeba posekat (hluk sekačky) dětský řev (děti jsou občas hlučné při hrách občas si udělají úraz a pláčou) hluk z TV a radia atd)

A konečně nastává čas pro budoucí majitele po 8 - 9 týdnech čekání si jedou pro svého vytouženého nového člena rodiny. Ještě podepsat kupní smlouvu, dozvědět se od chovatele důležité instrukce a plno informací, dostat startovací balíček. Vidět toho bláznivého chovatele a jeho rodinu jak se loučí teď už s vaším miláčkem jak ho pusinkují a přejí mu (nepochopíte) ať jsou na něj nový páničci hodný. Uvidíte jak chovatelka pláče a mává. A teď už je to jen a jen vaše štěstí, krásná radost i starost a péče.

Pokud toto vše pochopíte a jste li ochotní takto dlouhou cestu absolvovat, tak vám jen mohu gratulovat a jste pro mě těmi nejlepšími budoucími zájemci, které si jen lze přát.  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky