O plemeni AUO 

Australský ovčák (česká zkratka AUO, angl. Australian Shepherd; hovorově ausík, australák nebo australáček) je středně velký, silný a vytrvalý  pes, který byl vyšlechtěný k pasení ovcí a koní.

Plemeno pochází:                                                                                                                  Plemeno vzniklo v USA, Kalifornii na začátku 20. století, kdy byly vyšlechtěni k pasení ovcí dovezených z Austrálie a Nového Zélandu, kde je využívali hlavně kovbojové na pasení koní v obrovských prériích a loukách. Dnes je kromě pastevectví používán také jako záchranářský pes a také jako společník, který však potřebuje dostatek prostoru a využití.

První AUO v ČR:                                                                                                                             První vrh štěňat australského ovčáka s registrací FCI byl v ČR odchován v roce 2002 v chovatelské stanici Puella Fera. V současné době zastřešují chov australského ovčáka v ČR dva chovatelské kluby - KCHBO (Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích) a KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen).

Povaha:                                                                                                                                            Jsou to hraví, přítulní psi, jsou velice poslušní a rychle se učí. Mají silně vyvinutý obranný pud a mohou instinktivně pást (mohou se snažit pást i lidi nebo jiné psy, což lze ale správnou výchovou eliminovat). S lidmi i zvířaty se snášejí dobře. Ke svým lidem je oddaný, naopak k cizím by měl být rezervovaný. Australský ovčák je vhodný především, pro život na venkově, ale i dobře si zvykne ve městě.                                                                                                    Temperament: Milující, Inteligentní, Ochranitelský, Aktivní, Dobromyslný

Vzhled:                                                                                                                                           Australský ovčák je silný, robustní pes, úměrný vzrůstem. Formát těla je lehce obdélníkový, hlava velikostí ladící s tělem, silná, suchá a stejně dlouhá jako široká. Stop je znatelný, pysky pevně přiléhající. Čenich je u black-trikolor a blue-merle psů černý, ale u red merle a red-tricolor hnědý. Požadována je plnochrupost a nůžkový skus. Oči jsou mandlového tvaru a mohou být hnědé, jantarové nebo modré. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, střední velikosti a poměrně vysoko nasazené. Ocas je rovný, přirozeně dlouhý nebo přirozeně krátký (NBT), je-li kupírovaný, jeho délka nepřesahuje 10 cm. Srst je jemná, hustá a středně dlouhá. Velká výhoda je, že mají tzv samočistící srst (ušpiní se jako dobytci jen co uschnou do pár hodin jsou zase čistí). Barvy blue merle, černá, red merle, červená s či bez bílých a tříslových odznaků, možné bílé nebo měděné odznaky - bikolor, trikolor. Na hlavě by bílá neměla převažovat a linie růstu bílých chlupů límce nesmí přesáhnout kohoutek.

Tělesná charakteristika:                                                                                                             Hmotnost cca u psů 24-32kg a u fen 18-25kg, výška u psů je cca 51-58cm a u fen 46-54cm 

Australský ovčák patří do skupina FCI 1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká a do sekce FCI 2: Ovčácká a pastevecká plemena. 

Délka života: 13 až 15 let 


Máme doma 4 auo a každý svou povahou je úplně jiný a přesto společné mají mnoho. Všichni jsou to neuvěřitelní mazlíci, kluci ti by umazlili snad každého, Nessinka ta se mazlí především se svými k cizím je velmi ostražitá a nedůvěřivá dokud panička nedovolí a ona se blíže neseznámí mazlit se prostě nebude. Všichni jsou velmi oddaní, milují celou rodinu a tu si hlídají. Co také mají společné je vodu a je jedno jestli je to rybník, potok, či obyčejná kaluž či smrdutá močuvka pokud se v tom dá rochnit je to něco báječného a neodolatelného. Nejlepší je pak se osušit o paničku a dosušit se na nejšpinavějším místě široko daleko. Díky tomuto jsem pochopila proč AUO se říká PRASOPSI oni fakt jsou to prasátka. Špinavý AUO šťastný AUO. Dasty a Ness jsou neunavní aportéři, milují pískací hračky, které chtějí házet pořád dokola a nikdy toho nemají dost. Dasty s páničkem chodí dlouhé procházky které oba milují. Ness ta má raději kratší běh či pomalou klidnou procházku, kde může být navolno. Maty bude dělat vše co si bude myslet, že udělá paničce radost. Na vodítku to chce s AUO velkou trpělivost mají tendece tahat. Když pak jsou sami tak chodí pěkně a nejsou to takový tahouni, avšak jakmile jde celá smečka tak všichni chtějí být první. Naši pejskové jsou zvyklí v bytě, venku na zahradě či v kotci. Dasty je raději venku doma je mu příliš velké vedro a nervozně chodí sem a tam, Maty a Axlík ti jsou rádi všude,  Nessinka ta si zvykla na domací režim snad během minuty a ta je nejšťastnější v bytě.